Rozmaryn

Rozmaryn wezwany do odpowiedzi. Uwielbiam rozmaryn, używam w kuchni, hoduję w ogrodzie i na parapecie. Nie wyobrażam sobie pieczonej dyni bez rozmarynu. Często spotykam się z porównaniem zapachu rozmarynu do preparatów używanych do inhalacji. I taka prawda, tak właśnie może być, że kojarzycie czysty olejek rozmarynowy z czymś, co pomagało w dzieciństwie odetkać nos, bo właściwości rozmarynu wykorzystuje się nie tylko w kuchni. Stosuje się go także w medycynie. Preparaty z dodatkiem rozmarynu poprawiają trawienie, obniżają ciśnienie tętnicze czy działają rozkurczająco. Z dobrodziejstw olejku rozmarynowego korzysta aromaterapia.

Olejek rozmarynowy stosowany w aromaterapii pomaga zmniejszyć poziom stresu i napięcia nerwowego, pobudza aktywność umysłową, łagodzi zmęczenie i wspomaga funkcje oddechowe. Wykorzystywany jest także do zwiększenia poziomu koncentracji i czujności. Zapach olejku rozmarynowego pobudza apetyt i znany jest również z tego, że zmniejsza poziom hormonów stresu, które są uwalniane podczas napięć. Wdychanie olejku rozmarynowego wzmacnia układ odpornościowy ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Jest skuteczny w udrażnianiu dróg oddechowych, łagodzi przekrwienie gardła i nosa.

Rozmaryn jest ziołem o bardzo silnych właściwościach prozdrowotnych. Wiąże się to z zawartością wielu składników aktywnych zawartych w jego olejkach eterycznych. Należą do nich między innymi: kwas kawowy, karnozowy, chlorogenowy, oleanolowy, rozmarynowy, ursolowy, kamfora, borneol, cyneol, karnozol, eukaliptol, rozmanol, rozmachinon, pochodne eugenolu oraz diosmina.

Wyżej wymienione związki pomagają łagodzić astmę, kolkę nerkową czy choroby zapalne. Zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, obniżają ciśnienie tętnicze, poziom glukozy we krwi, poprawiają profil lipidowy. Wykazują bardzo silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne – zmiatają wolne rodniki, zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworów. Och, ileż tego … a oprócz tych wszystkich mądrości medycznych jeszcze ciekawostka z tradycji ludowych: rozmaryn był uważany swego czasu za symbol wiernej miłości i nadal czasem jest motywem przewodnim na przyjęciach weselnych. Świetnie sprawdza się, nie tylko jako dodatek smakowy, ale także jako dekoracja stołu, prezentu lub ciast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X